BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Fen Edebiyat Fakültesi
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

 

Mezunlarımız

Mezunlarımızın Bölümümüz Hakkındaki Yorumları

Bölümümüz her ne kadar basit bir tanımla edebiyat alanında eğitim veriyor gibi görünse de aslında dünyaya iz bırakmış, hatta büyük kitleleri etkilemiş bir çok akım ve teorileri de içeriyor. Özellikle müfredatın ve güncelin büyük bir uyumla sentezlendiği Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü, öğrencilerine sunduğu imkanlarla kullanmasını bilene önemli başarılar getirecektir.

Ö. Burak Türker, 2012 Mezunu 

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı hakkında söylenecek o kadar çok şey var ki... Kısaca, bu bölümü tercih edecek öğrencilere, bu bölüme girmeden önceki yıllarını ne kadar boşa harcadıklarını daha ilk senelerinde farkına varacaklarının, belki de bu uyanış sayesinde yeni benlikleriyle tanışacaklarının ve kendilerini keşfetmenin mutluluğunu tadacaklarının garantisini verebilirim.

Göktürk Ayan, 2012 Mezunu

Tercih yapacak olan adaylara bölümle ilgili verebileceğim öneriler arasında en önemlisi bilinçli tercihtir. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü öğrencisi olmak isteyenler, Edebiyat öğrencisi olarak üstlerine düşen görevleri yerine getirebilmeli ve İngilizce düzeylerinin yeterli olabileceği doğrultusunda kendilerine olan güvenleri tam olmalı! Bu sayede edebiyat çalışmanın ne denli keyifli olduğunun farkına varıp, ne kadar doğru bir tercih yaptıklarını görebilirler.

Esra İzgezer Yalı, 2011 Mezunu 

Edebiyat hayatın aynası; toplumun sorunlarının, insan psikolojisinin, politik oyunların… Edebiyatı anlamak bir anlamda toplumu, psikolojiyi ve politikayı anlamak aynı zamanda. Başkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu olmaktan mutluyum; disiplinli ve güçlü bir öğretim kadrosuna sahip olan bölümümüz sayesinde hayata karşı bakış açım ve bilgi dağarcığım genişledi. Bir değil birçok meslek sahibi olma şansını yakaladım. Bölümümüzü herkese tavsiye ederim.

Tuğçe Yıldırım, 2009 Mezunu 

Amerika dışından gelen biri olarak "Amerikan Kültürü ve Edebiyatı" mezunuyum diyebilmem özellikle son profesyonel deneyimimde önemli rol oynadı. Benim işim içerik ve görsellik ağırlıklı Amerikan ürünlerinin Türkiye'ye Türkçe olarak pazarlanmasını sağlamak olduğundan bir Türkiyeli olarak Amerika'da bulunmamdan ziyade, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu bir Türk olmanın beni burada avantajlı konuma geçirdiğine inanıyorum.

Mert Şanıvar, 2007 Mezunu

Başkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümünde aldığım eğitim yüksek lisans ve doktora programında sınıf arkadaşlarımın arasında hep bir adım önde olmamı sağlamıştır. Bölümde okumak bana kültür ve edebiyat bilgisinin yanı sıra çalışma disiplini ve organizasyon konularında da yardımcı oldu. Okuduğum bölümü o kadar sevdim ki hocalarımın da teşviki ile 17 yıl boyunca onlarla birlikte çalışma fırsatım oldu.

Dr. Berkem Gürenci Sağlam, 2000 Mezunu